Sigma Trukit valtionhallinnon varastotrukkien ja vastapainotrukkien puitesopimustoimittajaksi

14/12/2010

Sigma Trukit Oy voitti valtionhallinnon työkoneet -kilpailutuksen varastotrukkien ja vastapainotrukkien osa-alueet. Seuraavan neljän vuoden aikana valtionhallinnon organisaatiot voivat hankkia trukit valmiiksi kilpailutetulla hankintaratkaisulla ilman omaa, erillistä kilpailutusta, mihin lähtökohtaisesti ovat muuten hankintalain mukaan velvoitettuja. Valtion yhteishankintayksikkö Hansel Oy kilpailuttaa, ylläpitää ja kehittää valtionhallinnon organisaatioille yhteisiä hankintasopimuksia erilaisiin tavara- ja palveluhankintoihin. Uuteen valtionhallinnon työkoneiden hankintasopimukseen kuuluvat nyt aiemmasta poiketen myös varastotrukit sekä vastapainotrukit palveluineen.

- Hankinnan kohteen, tuotteiden, palveluiden ja sopimusehtojen, määrittely tehtiin tiiviissä yhteistyössä valtionhallinnon työkoneasiantuntijoiden kanssa. Asiakastyöryhmän aktiivinen toiminta ja asiaan paneutuminen loivat hyvän pohjan julkisen kilpailutuksen onnistumiselle, selvittää Ajoneuvo- ja kuljetushankinnat -toimialapäällikkö Mika Saarinen Hanselilta.

Hanselin puitesopimusten käyttöön oikeutettuja valtionhallinnon organisaatiota on satakunta, kuten esimerkiksi ministeriöt, eduskunta, poliisi ja tullilaitos. Saarinen arvioi, että suurin yksittäinen trukinkäyttäjä nyt solmitun sopimuksen puitteissa on Puolustusvoimat.

 - Kilpailutuksessa oli mukana useita trukkitoimittajia, kilpailutus toteutettiin hankintalain mukaisella avoimella menettelyllä. Parhaat tarjoukset niin varastotrukkien kuin vastapainotrukkienkin osalta antoi Sigma Trukit Oy, Saarinen kertoo.

Yhteishankintayksikön tavoitteena on hakea säästöä hankinnoissa ja helpottaa valtionyhtiöiden ostoja. Ammattimaisesti hoidetussa ostoprosessissa niin toimittaja kuin ostajakin tietävät tarkasti, millaisia tuotteita etsitään.

 - Tämä sopimus on upea ulkopuolinen mittari yrityksemme ja toimintamme uskottavuudelle, iloitsee Sigma Trukkien toimitusjohtaja Jani Murtolehto.

Sigma Trukkien edustamat Yale-trukit ovat maailman kolmanneksi suurin trukkimerkki. Ne täyttivät valtion asettamat vaatimukset niin teknisesti kuin turvallisuudeltaan. Esimerkiksi Puolustusvoimilla on entuudestaan niistä positiivisia kokemuksia. Toimitusjohtajalla on syytäkin tyytyväisyyteen, sillä yrityksen liikevaihto on tasaisessa kasvussa.

- Jos tämä vuosi menee ennusteiden mukaan, niin kasvamme jo toista vuotta peräkkäin markkinoita nopeammin. Meidän toimintamme kasvoi viime vuonna syvän laman kourissa. Ja sama suuntaus tuntuu jatkuvan, vaikka talous on ruvennut kasvamaan, hän summaa.

Myös Sigma Trukkien muut asiakkaat hyötyvät isosta sopimuksesta.

- Iso sopimus tuo tulleessaan volyymia, mikä hyödyttää pitkällä aikavälillä kaikkia asiakkaita. Lisäksi sopimuksen saamisen edellytyksenä oli toimiva ylläpitoverkosto, mikä meillä hoituu valikoitujen ja luotettavien partnereiden kautta, Murtolehto luettelee.

 

Valtionhallinnon puitesopimus varasto- ja vastapainotrukeista astui voimaan kesäkuun alusta alkaen.

Lisätietoa:

Sigma Trukit: Toimitusjohtaja Jani Murtolehto p. 050 325 2551

Hansel Oy: Toimialapäällikkö Mika Saarinen p. 040 566 0995

Faktaa yrityksistä:

Sigma Trukit Oy on materiaalinkäsittelylaitteiden maahantuontiin ja myyntiin erikoistunut yritys. Riippumatta taakan painosta, pituudesta tai käyttöolosuhteista Sigma Trukit pystyy tarjoamaan kestävän logistisen ratkaisun. Edustuksien huollella tehty valinta on synnyttänyt aukottoman materiaalinkäsittelyketjun aina lavatavarasta trailereiden siirtoon ja ajoneuvotrukeista kylkitrukkeihin asti. Varaosapalvelut, tekninen tuki ja koulutuspalvelut tukevat Sigma Trukkien tuotteiden valintaa kestävänä ratkaisuna.

Hansel Oy on valtion yhteishankintayksikkö ja 55 henkilön asiantuntijaorganisaatio, joka kilpailuttaa ja ylläpitää palveluita ja tuotteita koskevia puitejärjestelyjä valtion hankintayksiköille. Yhtiö edistää vastuullisen toiminnan kautta laadukkaiden hankintojen tekemistä ja toimittajien tasapuolista kohtelua hankintojen tarjouskilpailuissa. Yhtiön hallinnoimilla sopimuksilla tehtiin vuonna 2009 hankintoja 534 miljoonalla eurolla ja toiminta on vahvassa kasvussa. Hansel Oy on voittoa tavoittelematon yhtiö, jonka tehtävä ja rooli on määritelty lainsäädännössä. Hansel Oy toimii valtiovarainministeriön ohjauksen alaisena.